Rul til toppen
Kontor og industri

Dansk Retursystem

I Erritsø ved Fredericia ligger et nyopført Dansk Retursystem byggeri – Danmarks største pantfabrik og en ny tilføjelse til den cirkulære økonomi i Danmark.
Det 13.000 m2 store anlæg vil i højsæsonen håndtere op til 3 millioner flasker og dåser dagligt. Bygningen består af seks store haller samt et indskudt dæk med kantine og omklædningsfaciliteter, kontorer og lagerhal med stor kapacitet og moderne teknologi.

I Teamtronic har vi leveret en grundbelysningsløsning, der er indtænkt til helt grundlæggende at kunne integreres i loftsystemerne, understøtte arbejdsmiljøernes funktioner og give det rigtige arkitektoniske udtryk. Armaturerne rammer dermed en god balance mellem funktionalitet, holdbarhed og æstetisk udtryk.
I foyeren hænger vores T-Circle i forskellige størrelser. Et armatur der, med sit æstetiske udtryk og runde form, passer rigtig godt ind i den højloftede rum. Den lægger til atmosfæren i rummet – og giver samtidig en symbolsk dimension. Netop fordi hele grundlaget bag Dansk Retursystem er at understøtte en mere cirkulær økonomi, tilføjer vores nedhængte T-Circle armatur en symbolsk dimension til foyeren.
Loftarmaturerne, T-Hee og T-Silvereye, er klassiske indbyggede loftsarmaturer, der strømlinet passer ind i loftsystemerne, så det får flot ensartet udtryk og samtidig giver den helt rette belysnings i kontormiljøer, gangarealer o. lign. Takket være teknologien i vores belysningsløsninger kan medarbejderne samtidig nyde godt af reguleret grundbelysnings, der optimerer kontormiljøet omkring dem, samtidig med et flot æstetisk udtryk.

Udendørs sørger vores robuste armaturer T-Model K og T-Model S for at fabrikken er oplyst i alt slags vejr.

Bygherre: Dansk Retursystem
Totalentreprenør: Gråkjær
Ingeniør: ISC Rådgivende ingeniører A/S
Arkitekt: skala architecture
EL-Installatør: El-team Vest A/S

Foto: Mads Krabbe

Del reference